Cumartesi
Parçalı Bulutlu
7°C | 17°C
Pazar
Sağanak Yağışlı
7°C | 18°C
Pazartesi
Parçalı Bulutlu
8°C | 17°C

Tarihçemiz

    Tarihçemiz


BELDEMİZ TARİHÇESİ HAKKINDA


Beldemiz 1880-1885 yılları arasında Çakıllık köyünden geldiği bilinen 16-17 hanelik bir topluluk ile şimdiki adıyla Taşağıl denilen mevkiide "Efredosiye" isimli rum kraliçesinin yönetimi altındaki topluluğun kuraklık nedeniyle buraya taşınmasıyla kurulmuştur. Marmara bölgesinde Koru dağları ile Ganos dağları arasındaki ovada Saros körfezine kıyısı bulunan kasabamız Trakya'nın en eski nahiyesi konumundadir. Yazlari kurak ve sıcak, kışları ise yağışlı ve soğuk geçmektedir.


Belli basli gecim kaynaklari tarim ve hayvancilik olup son yıllarda zeytin ve meyve ekimlerinde gözle görülür önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Geçmisi antik "Aphrdisi" kentine kadar uzanıyor. Latin dilinde,  "Aphrodisi" şeklinde okunuyor. Ki bu da, eskiden Evreşe bolgesinde tanrica Afrodit'e adanmis bir tapinak ve bu tapinagin cevresinde bir yerlesim alani olduguna isaret ediyor. Kurulus tarihi tam olarak bilinmeyen antik kentten toprak üstünde hemen hemen hiçbir kalıntı görünmüyor. Ama soz konu alandan hala bust parçaları ve Roma donemi sikkeleri bulunabiliyor.


Evreşe'nin içinde de geçmişten çok anı kalmis. Türküde olduğu gibi Evreşe yolları dar değil hatta, Gelibolu Yarımadası'ndaki kasabaların tümünden daha geniş. Etrafi sulak ovalarla cevrili olan bu şirin kasabada bundan 10-15 sene öncesine kadar binlerce manda bulunurdu. Yuksek yağ oranı barındıran lezzetli sütü, yoğurt ve peynir yapımında kullanılan mandalar, sabah saatlerinde otlamaya giderken yolları daraltır, beldenin trafiği kilitlenirdi. Akşam saatlerinde dönüşe geçtiklerinde de aynı olay yaşanırdı. "Evreşe yollari dar / bana bakma benim yarim var" türküsünün, yolları sabah akşam daraltan mandalardan çiktiği rivayet ediliyor.

 


Edirne Vilayet Matbaası Müdürü Şevket Dağdeviren'in yazdığı 1892 tarihli salnameye göre;

Gelibolu Sancağına bağlı olan, Gelibolu kazasının Evreşe Nahiyesi, Koru Dağı’nın güneyde son bulduğu yerden başlayıp, Muarız Körfezi’nde son bulur. Merkeziyle birlikte 13 köy ve 1012 evde 3508 Müslüman, 33 evde 1280 Hristiyan nüfusu vardır.Bu nahiye güvenlik bakımından önem taşır. Fırtınalı havalarda Hamamaltı ve İbrice limanları gemiler için önemli birer sığınaktır.Halkın bir kısmı tarımla uğraşır, geri kalanlar da kömürcülük, balıkçılık ve kayıkçılık yapar.Nahiye merkezinde 1 cami, 1 okul, hükûmet konağı, belediye binası ve telgrafhane vardır.Göçmen köyü olan Kocaçeşme’de bir cami, Kavakköyü'nde bir okul, Kavak Çayı üzerinde Sarıcapaşa’nın yaptığı bir köprü vardır.[2]

Kaynak: Wkipedia


Copyrigt © 2016 Dernek & Belediye V5 ®